Nemi szerepek az ókorban – az ELTE Ókortudományi Intézetének előadássorozata

Nemi szerepek az ókorban címmel indít előadássorozatot az ELTE Ókortudományi Intézete, az első előadásra csütörtökön kerül sor a Gólyavárban.

Mint Zólyomi Gábor egyetemi docens, az Ókortudományi Intézet igazgatója elmondta az MTI-nek, immár negyedik alkalommal hirdetik meg a tavaszi félévben a rendhagyó előadássorozatot, amelyet az egyetemi hallgatókon kívül az érdeklődők is látogathatják. Három éve az ókori városokat mutatták be, 2010-ben az előadók antik világból ránk maradt tárgyakkal foglalkoztak, míg tavaly Etnikai identitás az ókorban címmel hirdették meg az előadássorozatot.

“A korábbi évekhez hasonlóan ezúttal is olyan témát választottunk, amelynek segítségével nem a hagyományos történelmi felfogásban, hanem kultúrtörténeti megközelítésben szeretnénk bemutatni az ókort. A genetikai, biológiai nemnek a társadalomban játszott szerepét próbálják körüljárni ezek az előadások” – magyarázta Zólyomi Gábor.

Hozzátette: az előadások címeinek többségében szerepelnek a nők.

“Ez azért van, mert egyébként a férfiszerepeket szoktuk ecsetelni, ha történelemről beszélünk, ők a történelem főszereplői. A nők azok, akikről kevesebbet tudunk és mivel szerepük kevésbé ismert, ezért az előadók közül sokan foglalkoznak velük” – fejtegette az ókortudós.

Ismertetése szerint az előadások között egyaránt lesz bibliai, görög és római, mezopotámiai, egyiptomi, indiai tematikájú. Két előadás a késő antikvitással foglalkozik.

“Az előadássorozat erénye, hogy gyakorlatilag lefedi mindazokat a területeket, amelyeket az Ókortudományi  Intézetben művelnek, így átfogó képet ad” – emelte ki az intézetigazgató, aki érdekességként megemlítette, hogy vannak országok és korok, például a klasszikus görög és római világ, amelyből nagyon sokat lehet tudni a nemi szerepekről.

“Mezopotámia esetében viszont nem állnak a rendelkezésre olyan interpretatív típusú szövegek, mint amilyet a görög, vagy a római történetírók kínálnak. Mindent, amit tudunk a női szerepekről, a néha nagyon unalmas gazdasági szövegekből, öröklődési okmányokból, adminisztratív utasításokból kell kihámozni. Érdekes lesz, hogy a két teljesen különböző forrásanyag mennyire eltérő eredményt fog mutatni” – fejtegette Zólyomi Gábor.

Lesznek átfogóbb előadások, amelyek bemutatják a nemi szerepeket egy-egy korban és országban, valamint szűkebb tematikájúak, amelyek kisebb témákat próbálnak körbejárni. Mint korábban, ezúttal is lesz egy bevezető előadás, amelyet Nemek, szerepek, szociológia címmel Wessely Anna szociológus tart.

“Németh György egyetemi tanár a női szerepekről beszél a görög és római világban, Kalla Gábor docens pedig hasonló megközelítésben beszél Mezopotámiáról” – ismertette Zólyomi Gábor. Ferenczi Attila docens, igazgató-helyettes Nemi szerepek és irodalmi műfajok címmel tart előadást. Bolonyai Gábor docens nőkről férfiszerepben beszél, Dezső Csaba adjunktus pedig Istennők, feleségek, örömlányok: nők a klasszikus indiai kultúrában címmel tart előadást.

Kendeffy Gábor egyetemi docens a nőt, mint “metaforát és valóságot” mutatja be az ókeresztény irodalomban, Buzási Gábor adjunktus Nemek és allegória a hellenisztikus zsidó irodalomban címmel tart előadást. Hasznos Andrea tanársegéd Egyiptomról és a nőkről beszél, míg Esztári Réka PhD-hallgató A sötétség házának gyermekei és az asszonyok, kik gondot viselnek rájuk címmel mutatja be a mezopotámiai templomok szülés körüli rituáléit.

“Nagyon izgalmas előadás lesz, mivel az ókori szövegek alapján követhetők ezek a szertartások, az, hogy mit kellett például tenni a placentával, milyen rítusok kapcsolódtak ehhez” – összegezte Zólyomi Gábor.

Forrás: MTI