Azt gondolhatnánk, hogy a kolibriknek nehézséget okoz az eső, hiszen a pár grammos madarakat vízzel teli luftballon gyanánt éri egy esőcsepp. Amerikai biológusok azonban ennek ellenkezőjét állapították meg – a parányi madarak még zuhogó esőben is képesek a virágok előtt lebegve nektárt szívogatni.
Victor Ortega-Jimenez és Robert Dudley, a Berkeley Egyetem kutatói öt kaliforniai Anna-kolibrit (Calypte anna) röptetett egy plexiüvegből készült kockában, és filmre vették mozgásukat, valamint kiszámították a rájuk ható erőket. Az esőt egy zuhanyfej segítségével imitálták – írta a Der Standard című osztrák lap.
A kutatók megállapították, hogy az enyhe-közepes eső (óránként 6-15 milliméter) alig zavarta az állatokat. Szárnycsapásaik kissé ritkultak, a szárnyak kilengése enyhén fokozódott. Erős, óránként 22 milliméteres esőzés esetén az állatok taktikát váltottak. Helyzetüket a vízszinteshez közelítették, szárnycsapásaik felgyorsultak, de szárnyaikat nem mozgatták olyan széles ívben. Minden esetben teljes mértékben urai maradtak röptüknek.
Úgy tűnik, az állatok egyaránt képesek kompenzálni a nedves tollazat zavaró hatásait és az eső által rájuk gyakorolt erőket. Még az özönvízszerű, óránként 270 milliméteres esővel is megbirkóztak. Minden bizonnyal ez annak is köszönhető, hogy a számítások szerint tollazatuk a cseppek közvetlen erőhatásainak mintegy felét rugalmasan visszaveri – írták a kutatók a Proceedings of the Royal Society című folyóiratban. Ezen kívül képesek repülés közben szinte minden nedvességet kirázni a tollaikból.
Végtére is az apróságok túléléséhez szükséges képességről van szó, hiszen magas energiafelhasználásuk miatt csak rövid ideig bírják ki táplálék nélkül – ezért az esőben is útra kell kelniük.
Forrás: MTI
Fotók: Victor M. Ortega
Kapcsolódó cikkek:
A nagyobb madarak érzékenyebbek a zajokra
Mi történik a rovarokkal az esőben?
Furcsa rokonság