- The Explorer World - https://www.explorerworld.hu -

A nagy Hold-átverés

Posted By The Explorer On 2012-08-30 @ 12:26 In History | No Comments

„Óriási asztronómiai felfedezés történt a napokban” – ezzel a szalagcímmel jelent meg az álhír 1835. augusztus 25-én a New York Sunban a Holdon talált civilizációról.

A kreatív szerző nem kisebb névvel takarózott, mint Sir John Herschelével, aki a kor legismertebb asztronómusának számított. A hat cikkből álló sorozat első része pontosan 177 évvel ezelőtt, augusztus 25-én jelent meg az amerikai folyóiratban.

Az írások a Holdon élő állatokról számoltak be, amelyek között felsorolták a bölényeket és kecskéket, mint hagyományos fajokat. Emellett olyan fantasztikumok is felbukkantak az égitest képzelt élővilágában, mint unikornisok, vagy kétlábú és farknélküli hódok. A denevérszárnyú emberek pedig templomokat építettek a kráterek közt.

[1]

Aki pedig kételkedne a megfigyelés módjában: a felfedések egy óriási, új technológia alapján készült teleszkóppal váltak láthatóvá. A szerzők pedig még a további vizsgálatok lehetetlenségéről és gondoskodtak: a csodateleszkóp „elromlott”, miután ők látták, amit látni akartak. A szerkezet lencséjét ugyanis a nap tette tönkre a közismert „üveg általi gyulladás” jelenségével, ami miatt végül az egész csillagvizsgáló leégett.

A legenda szerint a New York Sun olvasottsága jelentősen megnőtt az álhírnek köszönhetően, és a későbbiekben is hasonló szinten maradt. Csak hetekkel a publikáció után derült ki, hogy a fantasztikus megfigyelés nem fedi a valóságot, de még ekkor sem közölt az újság helyesbítést.

[2]

Az asztronómus, akinek a cikket tulajdonították először le volt nyűgözve az álhír hallatán, hiszen tudta, a valós megfigyelései soha nem lehettek volna ennyire érdekesek. Később már idegesebben reagált, mikor mindenki, aki hitt a Hold új civilizációjában, különböző kérdéseket tett fel neki az égitesten való élettel kapcsolatban.

A történet a kortárs irodalmi élet nagy alakjait sem hagyta hidegen. A filozófus Locke mellett a kor egyik legnagyobb költőjére, Edgar Allan Poe-ra is hatással lehetett a sikeres álhír. Poe 1844-ben ugyanebben a folyóiratban adta ki a „Ballon álhírt”, amely szerint egy európai utazó három nap alatt repülte át az Atlanti-óceánt egy hőlégballonban.

Forrás: Kultúrpart.hu [3]

Kapcsolódó cikkek:
A Piltdowni Ember – az egyik legnagyobb tudományos hoax [4]
A Kék Hold hónapja lesz augusztus [5]
Műholdas időutazás [6]


Article printed from The Explorer World: https://www.explorerworld.hu

URL to article: https://www.explorerworld.hu/2012/08/30/a-nagy-hold-atveres/

URLs in this post:

[1] Image: http://explorerworld.hu/wp-content/uploads/2012/08/tumblr_l00o6bBZ1u1qzeqqeo1_r1_500.jpg

[2] Image: http://explorerworld.hu/wp-content/uploads/2012/08/1836_the-great-moon-hoax-new-inhabitants-of-the-moon.png

[3] Kultúrpart.hu: http://www.kulturpart.hu/lavor/30527/ma_van_a_nagy_holdatveres_evforduloja

[4] A Piltdowni Ember – az egyik legnagyobb tudományos hoax: http://explorerworld.hu/2011/12/15/a-piltdowni-ember-az-egyik-legnagyobb-tudomanyos-hoax/

[5] A Kék Hold hónapja lesz augusztus: http://explorerworld.hu/2012/08/01/a-kek-hold-honapja-lesz-augusztus/

[6] Műholdas időutazás: http://explorerworld.hu/2012/07/25/muholdas-idoutazas/

Copyright © 2011 The Explorer World. All rights reserved.