![Hogyan csináljunk esőt?](https://www.explorerworld.hu/wp-content/themes/explorer_online/timthumb.php?src=https://www.explorerworld.hu/wp-content/uploads/2011/12/Rain_Cloud_9374_1024_768.jpg&w=460&h=260&zc=1&q=90)
Az időjárás befolyásolása már a civilizáció történetének kezdetétől izgatja az embereket. Úgy tűnik, svájci tudósok egy csoportjának lézersugarak felhasználásával most sikerül derült égből esőt „varázsolniuk”. A kutatók a Nature Communications folyóiratban publikálták eredményeiket.
A Genfi Egyetem tudósai lézersugarakat használtak fel ahhoz, hogy vízcseppeket hozzanak létre a légkörben. Ez egy olyan, sikerrel zárult kísérlet, amely akár az ember irányította időjáráshoz is elvezethet minket.
Az eljárást lézerrel támogatott vízkondenzációnak hívják. Egyelőre nem működik teljesen páramentes környezetben, a kísérletet a Genfi Egyetem kutatóinak sikerült nedves levegőben, a svájci Rhône folyó felett eredményesen véghez vinniük.
A tudósok a cseppek létrehozásához lézersugarakat lőnek az ég felé, amelyek salétromsav részecskéket hoznak létre. A salétromsav összehozza a levegőben található vízcseppeket, és megakadályozza, hogy elpárologjanak. Az így létrehozott vízcseppek nem voltak olyan nehezek, hogy lehulljanak – a tudósok úgy gondolják, több százszor nagyobb cseppekre lenne szükség, hogy eső lehessen belőlük. Ha a kísérletet megismételnék egy olyan légáramlatban, amely a hegyvidékek felé tart, a tudósok remélik, a cseppek akkorára nőnek, hogy esőként a földre hullhatnak. Ha ez bekövetkezik, az ember talán a kezében tarthatja majd az időjárás befolyásolásának képességét.