- The Explorer World - https://www.explorerworld.hu -
Az 5 legkülönlegesebb ökováros
Posted By Nagy Nikoletta On 2012-02-25 @ 10:34 In Öko | No Comments
Az építészek az utóbbi évtizedekben fokozatosan a zöld megoldások, a környezettudatos építkezés felé fordultak. Többen nem féltek nagyot álmodni – ezek közül válogattuk Nektek össze a legkreatívabb városterveket.
Köztudott tény, hogy a világtenger szintje növekszik. Antarktisz és Grönland jégtakarója, valamint a gleccserek olvadása következtében a 21. század folyamán akár 90 centiméterrel is növekedhet a tengerszint. A problémára Vincent Callebaut fiatal belga építész kínál különleges megoldást – ő ugyanis egy „úszó várost” tervezett, amelyhez az Amazonas vizén található tavirózsafaj adta az ötletet.
A Lilypad névre keresztelt ökopolisz teljesen önellátó és elsősorban azoknak nyújt megoldást, akiknek a tengerszint emelkedése miatt el kéne hagyniuk az otthonaikat. A Lilypad tulajdonképpen kétéltű: egy víz alatti és egy víz feletti részből áll. A lakók számára többemeletes házakat, utcákat és parkokat alakítanak ki – a tervező célja ugyanis többek között az, hogy segítse az ember és a természet harmonikus együttélését.
Callebaut nem állt meg az úszó város elképzelésénél – következő hihetetlen projektjét New Yorkba álmodta.
A Dragonfly két és félszer magasabb lenne, mint az Empire State Building, és extrém külsejével nem csak New York, de az egész Államok jelképévé válhatna.
A Szitakötő egyaránt kínál lakóhelyeket, munkahelyeket és művelési területeket, így megépítésével akár egy apró ökováros is kialakulhat a Nagy Alma belsejében. Emellett csakis lebomló szemetet termelne, és megújuló erőforrásokból táplálkozna.
Milánóban különleges, helytakarékos módon oldották meg a környezetvédő, sőt, környezettudatos építkezést: felfelé terjeszkednek, és többemeletes, függőleges erdőket hoznak létre. Ezek a házak ötvözetei a modern városi építészetnek és a növényvilágnak.
„A Bosco Verticalea modern európai városok környezeti túlélésének eszköze” – mondja Stefano Boeri építész. A Milánóban épülő függőleges erdő két lakható tornyot foglal magában, amelyek szintjei 900 fának adnak majd otthont. Ez a megoldás lényegében10000 négyzetmétersík erdővel egyenértékű területet jelenthet.
A francia Atelier CMJN cég tervei valószínűleg az egyik legfurcsábbak, legkreatívabbak és legmutatósabbak mind közül. Az eVolo 2010-es Felhőkarcoló Versenyének győztes elképzelése nagyon hasonlít a brit London Eye óriáskerékhez, de mégis teljesen más: a fülkék helyett ugyanis üvegházak, a küllők helyett pedig szélturbina kapott helyet a tervrajzon.
Az egész épületet kiselejtezett autórészekből eszkábálnák össze, és Delhiben állítanák fel, ahol kiszívná a káros anyagokat a város levegőjéből – olyan végterméket állítva elő, amelyet bioüzemanyagként lehet felhasználni.
Amíg a nyugati világ csupán terveket gyárt, addig az Egyesült Arab Emírségek már cselekszik is: az Abu Dhabitól nem messze fekvő ökovárost, Masdart több éve építik, és a tervek szerint 2030-ra teljesen el is készítik.
Masdar városa teljesen megújuló energiából fog táplálkozni, és több mint 40000 lakos számára környezettudatos életfeltételeket biztosít majd.
Ez a város mintát adhat a további, hasonló kezdeményezések számára, és bebizonyíthatja, hogy nem csak a papíron létezhetnek környezettudatos világok.
Article printed from The Explorer World: https://www.explorerworld.hu
URL to article: https://www.explorerworld.hu/2012/02/25/az-5-legkulonlegesebb-okovaros/
URLs in this post:
[1] Image: http://explorerworld.hu/wp-content/uploads/2012/02/slide1.jpg
[2] Image: http://explorerworld.hu/wp-content/uploads/2012/02/dragonfly_pl26m.jpg
[3] Image: http://explorerworld.hu/wp-content/uploads/2012/02/slide3.jpg
[4] Image: http://explorerworld.hu/wp-content/uploads/2012/02/Bosco-verticale-hero2.jpg
[5] Image: http://explorerworld.hu/wp-content/uploads/2012/02/Delhi-Recycling-Center-by-Atelier-CMJN-.jpg
[6] Image: http://explorerworld.hu/wp-content/uploads/2012/02/Masdar_City__15.jpg
[7] Image: http://explorerworld.hu/wp-content/uploads/2012/02/slide5.jpg
Click here to print.
Copyright © 2011 The Explorer World. All rights reserved.