- The Explorer World - https://www.explorerworld.hu -
Továbbra is rejtély, mi vezérli haza a galambokat
Posted By The Explorer On 2012-04-12 @ 14:01 In Föld | 1 Comment
Robotot küldött a tudomány a világűr mélyébe, felfedte élőlények genomját, az azonban még mindig zavarba ejti, hogy mi vezérli haza a galambot.
A bécsi Molekuláris Patológiai Intézet kutatói megdöntötték azt a korábbi állítást, hogy a madarak bravúrja csőrük vasban gazdag idegsejtjeinek köszönhető, melyek érzékenyek a Föld mágneses terére.
“Valóban kiábrándító volt. Csak még rejtélyesebb lett, hogy miként érzékelik a mágneses mezőt az állatok” – idézte fel David Keays molekuláris biológus.
Keays kutatócsoportja 3D-s szkennert használt arra, hogy a 250 ezer szeletre vágott galambcsőrből készült metszetekben lévő sejteket azonosítsa.
Úgy találták, hogy a galambok navigálási képességéért valójában a makrofágok feleltek. Ezek olyan fehérvérsejtek, melyek a fertőzésektől védik a madarakat, és nincs kapcsolatuk az aggyal.
“Nem ingerelhető sejtek és nem hoznak létre elektromos jeleket, melyeket a neuronok érzékelhetnének, így befolyással lehetnének a galamb viselkedésére” – magyarázta a kutató. Ezek a sejtek ráadásul nem csupán a madár csőrében találhatók meg, hanem egész testében.
Günter Fleissner, a Frankfurti Egyetem kutatója azonban úgy véli, az osztrák csapat nem volt eléggé alapos.
“Valóban nehéz feladat megtalálni a vastartalmú dendriteket, ezért nem meglepő, hogy elnézték őket ezek a szerzők” – vélekedett a korábbi, 2000-ben közzétett dolgozatot jegyző kutatók egyikeként Fleissner.
Keays szerint a magnetoreceptorok megtalálása valóban nagyon nehéz volt, mivel igen kicsik, mindössze 20-40 nanométeresek és bárhol megtalálhatók a galamb testében.
“Egy magnetoreceptor megtalálása nem olyan, mintha tűt keresnénk a szénakazalban, hanem olyan, mintha tűt keresnénk egy tűkazalban” – jelezte a feladat összetettségét Keays.
A kutatók úgy vélik, ha sikerülne megismernünk a folyamatot, ahogyan a természet érzékeli a mágneses mezőt, akkor ezt az információt arra is használhatnánk, hogy mesterséges magnetoreceptorokat hozzunk létre. Ezeket betegségek gyógyítására is használhatnánk – tette hozzá Keays.
Az osztrák kutatók tanulmánya a Nature tudományos magazin legfrissebb számában jelent meg.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkek:
Káprázatos tollai voltak a kis dínónak [3]
Óriási veszély fenyegeti a floridai madárállományt [4]
Temérdek repülőkutya szállt meg egy ausztrál várost [5]
Article printed from The Explorer World: https://www.explorerworld.hu
URL to article: https://www.explorerworld.hu/2012/04/12/tovabbra-is-rejtely-mi-vezerli-haza-a-galambokat/
URLs in this post:
[1] Image: http://explorerworld.hu/wp-content/uploads/2012/04/1_original.jpg
[2] Image: http://explorerworld.hu/wp-content/uploads/2012/04/pidgeon-flight.jpg
[3] Káprázatos tollai voltak a kis dínónak: http://explorerworld.hu/2012/03/10/kaprazatos-tollai-voltak-a-kis-dinonak/
[4] Óriási veszély fenyegeti a floridai madárállományt: http://explorerworld.hu/2012/04/08/oriasi-veszely-fenyegeti-a-floridai-madarallomanyt/
[5] Temérdek repülőkutya szállt meg egy ausztrál várost : http://explorerworld.hu/2012/03/13/temerdek-repulokutya-szallt-meg-egy-ausztral-varost/
Click here to print.
Copyright © 2011 The Explorer World. All rights reserved.