- The Explorer World - https://www.explorerworld.hu -

Gombafajok DNS-alapú azonosításán dolgoztak szegedi kutatók

Posted By The Explorer On 2012-05-12 @ 10:50 In Föld | No Comments

Gombafajok DNS-alapú azonosításán dolgoztak a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói egy nemzetközi összefogással megvalósuló kutatási program részeként.

Az egyetem tájékoztatása szerint a program célja olyan DNS-szakaszoknak meghatározása volt, amelyek mintegy “vonalkódként” használhatók különböző gombafajok azonosítására. A kutatásban az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar Mikrobiológiai Tanszékének öt biológusa, valamint az ELTE két munkatársa vett részt.

A kutatás jelentőségét átfogó volta adja. A valódi gombákat szinte teljesen felölelő vizsgálat a gombák univerzális vonalkódjaként a sejtmagi riboszómális RNS-t kódoló régiót jelölte meg számos gén, illetve lókusz (az egyes gének fizikai helye a kromoszómán) összehasonlítása révén. A szegedi kutatók két nagyobb gombacsoport, a kalaposgombák (Agaricales) és a Mucoromycotina altörzs elemzésében vettek részt.

Az Amerikai Tudományos Akadémia folyóirata, a Proceedings of National Academy of Sciences (PNAS) egyik, néhány hete megjelent számának címlapfotója is a nemzetközi kutatócsoportnak – Fungal Barcoding Consortium (Gomba Vonalkód Csoport) – a témában született közleményére hívta fel a figyelmet. A cikk szerzői között ott voltak az SZTE kutatói is.

[1]

A szegedi kutatók az utóbbi időben több jelentős eredményt értek el a fejlődéstörténet molekuláris vizsgálata és evolúció területén. Elsőként írtak le robbanásszerű adaptív radiációt, fajképződést a gombákban, tanulmányukat egy nemzetközileg szintén elismert folyóiratban, a Systematic Biologyban közölték. Egy nemrég lezárt – az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok (OTKA) és a német DFG kutatási alap által is támogatott – nemzetközi együttműködés keretében pedig elvégezték a Mucoromycotina altörzs egyik legnagyobb csoportjának átfogó filogenetikai elemzését is.

A létrehozott adatsorok általános érvényű biológiai kérdések tanulmányozását is lehetővé teszik: segítségükkel például becslések készíthetők a létező, de még le nem írt fajok számáról.

Forrás: MTI

Kapcsolódó cikkek:
Magyar tudósok azonosították a szibériai mamutban talált leletet [2]
Európából származik a denevérjárvány [3]
Tőzikék milliói az ártéri vadonban  [4]


Article printed from The Explorer World: https://www.explorerworld.hu

URL to article: https://www.explorerworld.hu/2012/05/12/gombafajok-dns-alapu-azonositasan-dolgoztak-szegedi-kutatok/

URLs in this post:

[1] Image: http://explorerworld.hu/wp-content/uploads/2012/05/Gymnopilus_spectabilismgw-02.jpg

[2] Magyar tudósok azonosították a szibériai mamutban talált leletet: http://explorerworld.hu/2012/05/09/magyar-tudosok-azonositottak-a-sziberiai-mamutban-talalt-leletet/

[3] Európából származik a denevérjárvány: http://explorerworld.hu/2012/04/14/europabol-szarmazik-a-deneverjarvany/

[4] Tőzikék milliói az ártéri vadonban : http://explorerworld.hu/2012/03/12/tozikek-millioi-az-arteri-vadonban/

Copyright © 2011 The Explorer World. All rights reserved.