- The Explorer World - https://www.explorerworld.hu -
A csillagok leghalványabb gömbhalmaza
Posted By The Explorer On 2012-05-15 @ 11:03 In Föld | No Comments
A csillagok eddigi leghalványabb gömbhalmazát fedezték fel a Tejútrendszer közelében a Chilei Egyetem asztrofizikusai. A felfedezésről az Astrophysical Journal Letters című folyóiratban jelenik meg tanulmány.
A kutatók az Ursa Minor (Kis Medve) törpegalaxisról a Hawaiiban a Mauna Kea-csúcson működő kanadai-francia-hawaii teleszkóp segítségével készített felvételek elemzése során vették észre a halovány “képződményt”. A nagy Keck II teleszkóppal való további megfigyelések alátámasztották a felfedezést. A Keck-teleszkóppal folytatott színképelemzési mérések ugyanis lehetővé tették, hogy megmérjék, milyen gyorsan haladnak a csillagok. Mint kiderült, a gömbhalmaz csillagainak más a sebessége, mint az Ursa Minor-törpegalaxisé, vagyis két különálló “entitásról” van szó – olvasható a Space.com [1] űrkutatási hírportálon.
“Eddig is ismertünk vagy másfélszáz csillaghalmazt a Tejútrendszer környékén, ez azonban mind közül a leghalványabb és legtávolibb. Ez azt jelenti, hogy a galaxisunk peremén számos további csillaghalmazra kell számítanunk” – hangsúlyozta a gömbhalmazt felfedező Ricardo Munoz.
A most felfedezett gömbhalmaz, a Munoz 1 körülbelül 500 csillagból állhat, míg egy “átlagos” halmaz körülbelül százezerből. A tudósok feltételezése szerint a gömbhalmaz eredetileg lényegesen több csillagot tartalmazott, ám fokozatosan elveszítette őket, amelyek vélhetően a Tejútrendszer “fennhatósága alá” kerültek.
Forrás: MTI
Article printed from The Explorer World: https://www.explorerworld.hu
URL to article: https://www.explorerworld.hu/2012/05/15/a-csillagok-leghalvanyabb-gombhalmazat-fedeztek-fel-a-tejutrendszer-kozeleben/
URLs in this post:
[1] Space.com: http://space.com
[2] Image: http://explorerworld.hu/wp-content/uploads/2012/05/KeckMunoz1.jpg
Click here to print.
Copyright © 2011 The Explorer World. All rights reserved.