- The Explorer World - https://www.explorerworld.hu -
A világegyetem első csillagait észlelhetik hamarosan a tudósok
Posted By The Explorer On 2012-06-23 @ 12:31 In Föld | No Comments
Új módszert dolgozott ki egy nemzetközi kutatócsoport a világegyetem legelső csillagainak megfigyelésére, az eljárásról a Nature legújabb számában jelent meg tanulmány.
Az elmélet szerint a világegyetem 13,7 milliárd éve, az ősrobbanás nyomán született. Az első csillagok körülbelül százmillió évvel később “gyúltak fel”, amikor a gravitáció összehúzó hatására az összesűrűsödő gázfelhőkben nukleáris fúzió indult be. E csillagok maradványait azonban nagyon nehéz felfedezni, vagy bármit is megtudni a korai napok természetéről, hiszen halovány fényüket elhomályosítják a sokkal közelebb lévő objektumok.
A korai csillagkeletkezés körülményei azonban elvezethetik a tudósokat az ősi napok által alkotott kozmikus “hálózatok” megismeréséhez, így hamarosan képesek lesznek őket észlelni. Az első csillagok esetében a gázokat nem csupán a gravitáció “rántotta össze”, a folyamatra kihatott a sötét anyag tömegvonzása is.
A közelmúltban fedezték fel, hogy a korai univerzumban a sötét anyag és a “közönséges” anyag (a gázok) különböző sebességgel haladtak. Az elmúlt két év során a nemzetközi kutatócsoport Rennan Barkanának, a Tel-Avivi Egyetem professzorának irányításával analitikai modellek és komputeres szimulációk segítségével tanulmányozta a sebességkülönbségnek a csillagok keletkezésére gyakorolt hatását.
“A >>közönséges<< anyag időnként a sötét anyag számára túl gyorsan haladt, elszökött gravitációs hatásától, ahogy a rakéták bizonyos sebességgel elszakadhatnak a Föld tömegvonzásától. Emiatt kevésbé +csomósodtak+ a gázok, kevesebb volt a +csillagkeltető+, mint korábban hittük” – hangsúlyozta Rennan Barkana.
A kutatócsoport végül megalkotta a korai csillagok eloszlásának első 3D térképét. E térbeli elrendezésnek ismeretében a rádiócsillagászat megfigyelheti az olyan korai napokat, amelyek a világegyetem keletkezése után 180 millió évvel születtek. Bár a jelenlegi rádióteleszkópok nem elég erősek a korai csillagok megfigyeléséhez, az Ausztráliában épülő Murchison WideField Array rádióteleszkóp már képes lesz észlelésükre.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink:
Megszámolták a Mars krátereit
Jeget talált a NASA űrszondája a Shackleton-kráterben
“Sebváltós” fekete lyukak [2]
A Naprendszer határához közeledik a Voyager-1 űrszonda [3]
Article printed from The Explorer World: https://www.explorerworld.hu
URL to article: https://www.explorerworld.hu/2012/06/23/a-vilagegyetem-elso-csillagait-eszlelhetik-hamarosan-a-tudosok/
URLs in this post:
[1] Image: http://explorerworld.hu/wp-content/uploads/2012/06/Vel.png
[2] “Sebváltós” fekete lyukak: http://explorerworld.hu/2012/06/20/sebvaltos-fekete-lyukak/
[3] A Naprendszer határához közeledik a Voyager-1 űrszonda: http://explorerworld.hu/2012/06/16/a-naprendszer-hatarahoz-kozeledik-a-voyager-1-urszonda/
Click here to print.
Copyright © 2011 The Explorer World. All rights reserved.