- The Explorer World - https://www.explorerworld.hu -

A Hortobágyra kerültek a reptéri vörösvércse-fiókák

Posted By The Explorer On 2012-07-10 @ 06:45 In Föld | No Comments

Madárvédelmi szakemberek segítségével összesen 22 vörösvércse-fiókát fogtak be a ferihegyi repülőtér légterében az utóbbi hetekben, a madarakat a számukra sokkal biztonságosabb Hortobágyi Nemzeti Parkba telepítették át.

A természetvédelmi jellegű akciót elsősorban repülésbiztonsági okok tették szükségessé. A reptér légterében vadászó ragadozó madarak komoly kockázatot jelentenek a repülőgépekre. Egy esetleges madár-gép ütközés jelentős, dollárban számolva is milliós anyagi kárt vagy akár tragédiát is okozhat. Éppen ezért a repülőterek világszerte alkalmaznak különböző madár- és vadvédekezési rendszereket, amelyek feladata, hogy a légi járműveket megóvják a madarakkal és egyéb állatokkal történő ütközéstől – tájékoztatta Hardy Mihály, a Budapest Airport Zrt. kommunikációs igazgatója az MTI-t hétfőn.

Összegzése szerint a Budapest Airport több mint tíz különböző védekezési technológiát alkalmaz. A felhasznált módszerek túlnyomó része elsősorban a madarak távoltartását, a fel- és leszálló pályáktól való elkülönítését célozza. Ilyen például bizonyos madárcsapatok, például seregélyek, szarkák, varjak betanított vándorsólyommal történő távoltartása, de egy speciális autó is rendszeresen köröz a reptér biztonsági zónájában: a különféle madárfajok veszélyre figyelmeztető hangjait játssza le nagy hangerővel, ettől az éppen ott letelepedett madársereglet megijed és elmenekül.

“A legeredményesebb és kétségkívül leginkább természetbarát madárvédekezési forma a repülőtér körzetében költő vörös vércsék és szarkák szaporulatának befogása, és egy távoli, biztonságos helyre történő áttelepítése. Ennek legmegfelelőbb időpontja a nyár eleje, hiszen a vércsefiókák júliusi kirepülésüket követően a nyár második felében kezdik fészken kívüli életüket, azonban az első időkben még igencsak esetlenek, repülési tapasztalatuk csekély, táplálékszerzésük is lassan válik függetlenné a szülői gondoskodástól, ráadásul helyismeretük sincs, így könnyebben válhatnak baleset áldozatává” – olvasható a közleményben.

Az elköltöztetett fiókák lábára azonosítására alkalmas gyűrűket helyeztek el a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársai abból a célból, hogy a befogott egyedeket a későbbiekben is megfigyelhessék. A fiatal madarak a hagyományos alumínium gyűrűnél magasabb, nagyobb karaktereket tartalmazó színes gyűrűket kaptak annak érdekében, hogy a továbbiakban a szakemberek távolabbról is felismerjék és megfigyelhessék őket. A begyűjtést és gyűrűzést követően a Hortobágyi Nemzeti Park madármentő telepére szállították a fiókákat, ahol a szakemberek felkészítik a szabad életre, majd elengedik őket.

A kis állatok áttelepítése nem egyedi jelenség a repülőtéren: a Budapest Airport rendszeresen szervez ürgementő akciókat is. A védett rágcsálók eddig a Pilisi Parkerdő Zrt. füves területein kaptak új és biztonságos otthont.

Forrás: MTI
Főkép: Prommer Mátyás [1]  [1]

Kapcsolódó cikkek:
Öreg madár, nem vén madár [2]
A jobb “küllemű” kékcinege tojók több segítségre számíthatnak párjuktól [3]
Majdnem minden nyolcadik madárfaj veszélyben van [4]
Arafióka-etetés [5]


Article printed from The Explorer World: https://www.explorerworld.hu

URL to article: https://www.explorerworld.hu/2012/07/10/a-hortobagyra-kerultek-a-repteri-vorosvercse-fiokak/

URLs in this post:

[1] Prommer Mátyás: http://www.kestreling.com/gallery_common_kestrel.html

[2] Öreg madár, nem vén madár: http://explorerworld.hu/2012/07/05/oreg-madar-nem-ven-madar/

[3] A jobb “küllemű” kékcinege tojók több segítségre számíthatnak párjuktól: http://explorerworld.hu/2012/06/26/a-jobb-kullemu-kekcinke-tojok-tobb-segitsegre-szamithatnak-parjuktol/

[4] Majdnem minden nyolcadik madárfaj veszélyben van: http://explorerworld.hu/2012/06/09/majdnem-minden-nyolcadik-madarfaj-lete-veszelyben-van/

[5] Arafióka-etetés: http://explorerworld.hu/2012/06/08/arafioka-etetes/

Copyright © 2011 The Explorer World. All rights reserved.