A családi házak mindössze 3 százaléka tartozik az “A” energetikai besorolás alá, pedig mintegy 2,5 millió forintos beruházással közel ilyenné lehetne tenni egy átlagos családi házat, felére csökkentve az épület energiafogyasztását – közölte az energiahatékonysági beruházásokat koordináló Fenntartható Otthon Zrt. az MTI-vel.
A felújítás ebben az esetben ablakcserét, valamint a falak hőszigetelését jelenti. A fűtési rendszer korszerűsítésével, valamit a megújuló energia hasznosításával – például napkollektor beszerelésével – már 60-85 százalékos energiamegtakarítást lehet elérni.
A társaság a nála jelentkezett 600 családiház-tulajdonos épületét felmérve arra a következtetésre jutott, hogy a legtöbb esetben az elért megtakarításból finanszírozni lehetne az energiamegtakarító beruházást. A hitel lejárta – 8-10 év – után pedig már a tulajdonos élvezné a megtakarítás adta anyagi előnyöket.
A felmérésben zömében 1960 és 1990 között épült házak szerepeltek. Ezek egyharmada kifejezetten rossz energetikai minősítésű, másik harmada nem éri el a középkategóriát. A harmadik harmad ennél jobb, de még mindig messze van a korszerűtől. Pedig a magyar épületenergetikai követelmények alatta maradnak az európai élvonalnak – jegyzi meg a cég közleményében.
A budapesti központtal működő Fenntartható Otthon Zrt.-t a Magyar Építőipari Nonprofit Kft. és a Zöld Mentor Kft. alapította 2011-ben. A több évtizedes tapasztalattal rendelkező szakemberek és vállalkozások azzal a céllal indították el a Fenntartható zöldOtthon Programot (FeOP), hogy meghonosítsák az energiatakarékos házak kultúráját. A FeOP egy olyan komplex program, amely az energetikai állapotfelmérés, tervezés és kivitelezés minden területét felöleli, és finanszírozási konstrukciót is kínál.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkek:
Klímavédelmi fotópályázat
Lassan az extrém meleg lesz a normális
Ha autókat lehet parkolni, akkor fákat is