Egy árverésen tűnt fel 2009-ben az a buddhista istenszobor, amelyet még egy 1938-as náci expedíció során kutattak fel, és hoztak Európába. A lelet datálása még folyik, de az biztos, hogy értéke felbecsülhetetlen.
Ez az isten valóban földönkívüli – legalábbis a rendkívül ritka Chinga-meteorit, amelyből faragták, mindenképpen az. A buddhista gazdagság- és háborúistent, Vaisravanát ataxitból, azaz magas nikkeltartalmú meteoritból készítették, amely mindössze 25 centis, de majdnem tíz kilót nyom.
A Vaisravanát a kutatók által széles körben ismert Chinga-meteorit 15 000 évvel ezelőtt csapódott be valahol Szibéria és Mongólia határán. Először 1913-ban fedezték fel aranyásók, de nyilván a helyiek már sokkal korábban ismerték. A rendkívül ritka meteoritból a kutatók szerint a pre-buddhista Bon-kultúra művészei faragták ki Vaisravanát – ezt támasztja alá a német Elmar Buchner a Stuttgarti Egyetemtől, aki a Metoritics and Planetary Science folyóiratban fejti ki kutatási eredményeit.
A Vasembernek is becézett szoborért már a nácik is versengtek: 1938-ban Heinrich Himmler parancsára expedíció indult, amelynek eredménye a Vaisravana felkutatása lett. A tibeti utat Ernst Schäfer zoológus vezette, eredetileg az árja felsőbbrendűség bizonyítékait keresték – persze hivatalosan állat- és növényfigyelő expedícióra indultak, amelyen több mint 3000 madárfajt azonosítottak. Himmlerről úgy tudjuk, meg volt győződve, hogy az árja faj Tibetből származik, így hatalmas lelkesedéssel gyűjtötte az erre utaló tárgyi emlékeket.
A Vasember a Schäfer-expedíció után egy privát német gyűjteménybe került, és egészen 2009-ig eltűnt a közönség (és a kutatók) szeme elől. Ekkor megjelent egy nyilvános aukción, kikiáltási ára 20 000 dollár volt – ha azonban a kormeghatározás pontos, és több mint ezer éve készült, akkor értéke felbecsülhetetlen.
Forrás: Discovery News