- The Explorer World - https://www.explorerworld.hu -
Óriási tengeri tehén a Sas-csillagképben
Posted By The Explorer On 2013-01-27 @ 08:47 In Föld | No Comments
Óriási “tengeri tehenet” (lamantint) kapott lencsevégre a Sas-csillagképben az amerikai nagyon nagy rádióteleszkóp-rendszer, az Új-Mexikóban működő VLA (Very Large Array); a legújabb felvételek sokat elárulnak a gigantikus köd történetéről is.
A W50 katalógusjelű égi objektum a VLA által eddig lefényképezett legnagyobb szupernóva-maradvány – átmérője 700 fényév, és az égbolton négy teliholdnyi területet foglal el – olvasható a Science Daily tudományos hírportálon.
A szupernóva akkor képződött, amikor húszezer évvel ezelőtt a Sas (Aquila) csillagképben felrobbant egy óriáscsillag, levetve külső gázrétegeit, s a kiáramló gázokból buborékot fújva. Maradványa, nagy valószínűséggel egy fekete lyuk a felrobbant nap közeli társától, egy normál csillagtól rabolja a gázokat, amelyek a fekete lyuk körül képződött akkreciós (anyagbefogási) korongba áramlanak.
Tipp: Az oroszok 2020-ra lecserélik a Szojuzt [1]
A koronggal való kölcsönhatás eredményeként két ellentétes irányú, nagy sebességű anyagsugár (jet) keletkezik, amelyek csaknem a fény sebességével száguldanak. A fekete lyuk és az őt tápláló csillag fényesen ragyog, mind a röntgen-, mind a rádiócsillagászati teleszkópok felvételein, a rendszer az SS 433 katalógusjelű mikrokvazárként ismert. Az idők folyamán a mikrokvazárból kiáramló jetek “átverekedték” magukat a W50 táguló buborékján, mindkét oldalán kidudorodásokat képezve.
A szabad szemmel és optikai teleszkópokkal megfigyelhető fényes égi objektumok sokszor beceneveket kapnak, ilyen például a Szélkerék-köd, vagy a Bagoly-köd. A W50 viszont láthatatlan, rádióteleszkóp segítségével fedezte fel 1958-ban Gart Westerhout holland csillagász. Ez volt az ötvenedik “lajstromozott” rádióforrás, így az unalmas W50-es katalógusjelet kapta.
A VLA felvételein viszont a gigantikus W50 a szelíd tengeri emlősökre, a karibi lamantinra (Trichechus manatus) emlékeztet. Ennek megfelelően az amerikai Nemzeti Rádiócsillagászati Obszervatórium (NRAO) a floridai éves lamantinfesztiválon keresztelte át a képződményt Lamantin-ködnek.
A kvazárok (csillagszerű, azaz kvazisztelláris rádióforrások) általában távoli galaxisok aktív magjai, leggyakoribbak az ősrobbanás után 2-3 milliárd évvel voltak. Energiakibocsátásuk erősen változik, általában körülbelül tízezerszerese a Tejútrendszerének, főként nagyenergiájú sugárzásból áll. Az aktivitást egy óriási tömegű központi fekete lyuk hozza létre, amelybe környezetéből anyag áramlik egy akkréciós korongon keresztül. Amikor egy kvazárnál a heves folyamatok alábbhagynak, aktivitása megszűnik, “normális” galaxismag lesz belőle.
Tipp: Nézd meg a Titánt és hallgasd meg a Szaturnuszt! [3]
A mikrokvazárok csillagtömegű képződmények, amelyek kicsiben ugyanolyan tulajdonságokkal rendelkeznek, mint a kvazárok.
Forrás: MTI
Főkép: NRAO/AUI/NSF, K. Golap, M. Goss; NASA’s Wide Field Survey Explorer (WISE)
Article printed from The Explorer World: https://www.explorerworld.hu
URL to article: https://www.explorerworld.hu/2013/01/27/oriasi-tengeri-tehen-a-sas-csillagkepben/
URLs in this post:
[1] Az oroszok 2020-ra lecserélik a Szojuzt: http://explorerworld.hu/2013/01/22/az-oroszok-2020-ra-lecserelik-a-szojuzt/
[2] Image: http://explorerworld.hu/wp-content/uploads/2013/01/130119185021-large.jpg
[3] Nézd meg a Titánt és hallgasd meg a Szaturnuszt!: http://explorerworld.hu/2013/01/15/nezd-meg-a-titant-es-hallgasd-meg-a-szaturnuszt/
Click here to print.
Copyright © 2011 The Explorer World. All rights reserved.