![Klímakutatás újkori adatok szerint](https://www.explorerworld.hu/wp-content/themes/explorer_online/timthumb.php?src=https://www.explorerworld.hu/wp-content/uploads/2013/06/marianskaya_vpadina_022.jpg&w=460&h=260&zc=1&q=90)
A Challenger óceánkutató 141 évvel ezelőtt gyűjtött adatait a kutatócsoport összevetette az óceánjáró által gyűjtött vízhőmérsékleti adatokat a modern kutatásokkal, többek között az Argo megfigyeléseivel. Az adatokat különböző klímamodelleken futtatták le, így próbáltak képet kapni arról, hogyan változott a víz hőmérséklete az elmúlt évszázadban. A Challenger 1872-es útja volt az első tudományos kutatás, amely az óceánok mélyére irányult. Az expedíció alatt a tudósok különböző helyeken mérték meg a víz hőmérsékletét, kezdve a felszíni vizeknél, majd később néhány száz méter mélyen folytatták.
Az adatok mostani elemzésekor egyértelműen kiderült, hogy a felmelegedés sokkal gyorsabban megy végbe, mint amit a természetes folyamatok engednének. Tisztán látni, hogy azóta hatalmas mennyiségű hőt nyeltek el az óceánok, a jelenlegi feltételezések szerint az óceánok az üvegház okozta felmelegedés kilencven százalékát nyelik el. A Challenger adatai alapján az 1872 és 1955 közötti tengerszint emelkedésének negyven százalékát a melegebb víz nagyobb térfogata okozta. A maradék hatvan százalékért az olvadó gleccserek és sarki jégtakarók olvadása felel.
(MTI)
Képek: archív