Nagyapja, a legendás Jacques-Yves Cousteau fél évszázaddal ezelőtti rekordját kívánja túlszárnyalni Fabien Cousteau, akit 31 naposra tervezett víz alatti tartózkodása során több világhírű felfedező, köztük édesapja, Jean-Michel Cousteau, Sir Richard Branson, Sylvia A. Earle és Niel Young is felkeresi.
Jacques-Yves Cousteau, a világhírű francia tengerkutató unokája nagyapja 50 évvel ezelőtt véghezvitt – mindeddig egyedülálló – legendás Precontinent II. kísérletének túlszárnyalására készül. Cousteau kapitány 1963 júniusában hét fős csoportjával a Port Szudán közelében fekvő Saha’b Rumi korallzátony tövében felépített kutatóplatform fedélzetén 10 méteres mélységben kereken 30 napig tartózkodott a tenger alatt. Az azóta sem megismételt kísérlet 50. évfordulója alkalmából a kapitány elsőszülött unokája, a 47 éves Fabien Cousteau ötfős, tudósokból és búvároperatőrökből álló stábjával arra készül, hogy megdöntse a tartós víz alatt tartózkodás nagyapja által felállított világrekordját. A páratlan kísérletet a legfrissebb időzítés szerint 2013. november 12-én kezdik meg, jelenleg az ún. szaturációs tréning keretén belül az expedíciós stáb felkészülése folyik az Aquarius víz alatti kutatóbázison
Magyarországról elsőként dr. Elter Tamás tengerkutatási szakírónak, a The Explorer magazin főszerkesztőjének sikerült beszélnie a nemzetközi hírű óceánkutatóval a Mission 31 projekt céljairól. Arra a kérdésre, hogy melyek az expedíció fontosabb céljai, illetve az mennyiben fogja meghaladni Cousteau kapitány 50 évvel ezelőtti vállalkozását, Fabien Cousteau a következőket válaszolta a The Explorer magazinnak : „ A küldetés során egyrészt új technológiákat fogunk kipróbálni, másrészt pedig olyan kérdéseket is vizsgálni fogunk, amelyek 50 évvel ezelőtt még nem álltak a tudományos érdeklődés középpontjába.” Ezzel összefüggésben elmondta, hogy a Precontinent II. vállalkozást meghaladva, 20 méteres mélységben 31 napot kíván megszakítás nélkül eltölteni a tengerfenéken.
A kísérlet egyik legfontosabb célja a tartósan nagy nyomás alatti lét, illetve a szaturációs merülés fiziológiai hatásainak a minél pontosabb feltérképezése. ( Nagy nyomáson a nitrogén fokozatosan beépül a testszövetekbe, és hirtelen nyomáscsökkenés esetén felszabadulva akár halálos embóliát is okozhat. Ennek kiküszöbölése az egyik legfontosabb feltétele az ún. szaturációs merülésnek, illetve a tartós víz alatti létnek.) A legkorszerűbb módszerekkel elvégzendő fiziológiai kutatások mellett a globális klímaváltozás hatásait is vizsgálni kívánják elsősorban az alsóbbrendű tengeri organizmusokon, különböző szivacsokon és korall-féléken. Ezen kívül több újfejlesztésű víz alatti kutatóeszköz, így többek között a búvárok hosszú víz alatti útjait lehetővé tévő „tengeri motorbiciklik” (elektromos hajtású vontatók) valamint a Kirby Morgan-féle technikai búvársisak tesztjeit is elvégzik.
Az egyedülálló kísérletet a NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) tulajdonában álló, és a floridai Key Tengeri Nemzeti Park területén, a partoktól mintegy 7 tengeri mérföld távolságban felállított Aquarius víz alatti laboratórium fedélzetén hajtják végre, 20 méteres mélységben 3 bar állandó nyomásnak kitéve. A páratlan vállalkozásról IMAX dokumentumfilm készül, amelyet a jövő évben terveznek bemutatni.
Elter Tamás azt firtató kérdésére, hogy lesznek-e látogatói a hosszú víz alatti küldetés ideje alatt, Fabien Cousteau a következőket válaszolta:
„Igen, lesznek látogatóink. Mindenek előtt édesapám (a szintén legendás tengerkutató Jean-Michel Cousteau, a szerk. megjegyzése) valamint húgom Céline fognak felkeresni az Aquariuson, de tervbe van véve Sylvia A. Earle , Sir Richard Branson Jackson Brown és Neil Young látogatása is.” – osztotta meg Fabien Cousteau az illusztris névsort a The Explorer magazinnal. ( Sir Richard Branson a Virgin Galactic tulajdonosa, milliárdos vállalkozó és felfedező, Sylvia A. Earle, világhírű tengerbiológus, Neil Young és Jackson Brown pedig két élő rocklegenda, és valamennyien lelkes búvárok.)
A projekt komoly edukációs küldetést is teljesít; az Aquarius fedélzetéről Fabien Cousteau skype segítségével rendhagyó víz alatti órákat tart a diákok részére, amelyben a vállalkozás bemutatása mellett a tengeri környezet megóvásának fontosságára kívánja felhívni a világ tanulóifjúságának figyelmét.
A Mission 31 projektről és a legendás Cousteau-dinasztiáról a The Explorer magazin most megjelent 56. lapszámában olvashattok többet!
Képek: Anna-Marie Cousteau, Brian Lam, Kip Evans, Mission 31