![Zöld levél mesterséges úton – Tarol a brit diák találmánya](https://www.explorerworld.hu/wp-content/themes/explorer_online/timthumb.php?src=https://www.explorerworld.hu/wp-content/uploads/2014/07/levél1.jpg&w=460&h=260&zc=1&q=90)
Julian Melchiorri, a fiatal brit iparművész hallgató lenyűgöző találmányának híre futótűzként járta be a világot az elmúlt néhány napban. A Royal College of Art design szakos hallgatója diplomamunkaként egy olyan mesterségesen előállított levelet alkotott meg a bostoni Tufts Kutatóegyetem orvosbiológiai intézetével való szoros együttműködés során, ami fény hatására oxigént termel.
Találmányának anyagául a selyem fehérjéi, s az abban elhelyezett – növényi sejtekből kivont – kloroplasztiszok szolgáltak. A fotoszintézist a közel 2-10 mikrométer átmérőjű sejtszervecskék végzik. Melchiorri azt nyilatkozta a brit The Independent napilapnak, hogy a mesterségesen előállított levél, mely a selyem révén kiválóan képes stabilizálni a sejtszervecskéket, ugyanúgy él, lélegzik, akárcsak természetes társaik. A tudomány így közelebb került az űrutazás folyamatosan felmerülő problémájának, vagyis az oxigén kérdésének megoldásához. Noha a mesterséges levél megalkotója bebizonyította elgondolásának működőképességét, a konstrukció még távol áll mind a sorozatgyártástól, mind pedig széles körben elterjedt alkalmazástól. Melchiorri egyelőre zöld lámpaernyőket készített a levelekből, melyek folyamatosan pótolják az adott helyiség oxigénjét.