Geoparkok találkozója

Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) párizsi központjában tartotta sorrendben 31. Koordinációs Bizottsági ülését az Európai Geoparkok Hálózata (European Geoparks Network – EGN). A nemzetközi hálózatnak jelenleg két magyar tagja van.

A nógrádi térségben található Novohrad–Nógrád Geopark (mely a világ első, kezdettől fogva határon átnyúló, magyar–szlovák területen működő geoparkja) 2010 tavaszán nyert felvételt, a Balaton-felvidék és a Bakony térségében található Bakony–Balaton Geopark pedig 2012 őszén vált a hálózat tagjává.

A geoparkok célja a területükön található földtudományi értékekre alapozott, de nem csak a geológiai, hanem további természetvédelmi, kulturális, történelmi, néprajzi és egyéb helyi értékeket is magába foglaló, fenntartható fejlesztések megvalósítása, ezáltal ezek bemutatása, széles körű megismertetése. Kiemelten fontos a helyi közösségek minél szélesebb körű bevonása.

Az eddigi hasonló ülések mind egy-egy európai geoparkban zajlottak, a mostani helyszín apropóját az UNESCO őszi, 192. Végrehajtó Tanácsi Ülésének (192th Session of the Executive Board) egyik témája adta, mely lényegében a geoparkok „felvétele” lesz majd. Az európai területeket is tömörítő globális hálózat (Global Geoparks Network – GGN) jelenleg az UNESCO égisze alatt működik, de nem a világszervezet sajátjaként, mint például az Ember és bioszféra- valamint a Világörökség programok. A geoparkok legfőbb célja jelenleg, hogy hálózatuk az UNESCO harmadik, saját programjává váljon, melyre vonatkozó törekvéseik hosszú évekre nyúlnak vissza.

Az ülés egyben kitűnő lehetőség volt a geoparkok számára arra is, hogy a nagy presztízsű nemzetközi szervezet párizsi székházában – különböző információs anyagokkal – bemutatkozzanak, és az ülés első napjának végén tartott fogadáson helyi termékekkel kínálják meg a vendégeket.

Az Európai Geoparkok Hálózatának a most hozott döntésekkel immáron 54 geopark a tagja, 19 országot reprezentálva, míg a Globális Geoparkok Hálózata 27 ország 93 geoparkját tömöríti.

 

Kapcsolódó anyagaink:

Felvételt nyert az Európai Geoparkok Hálózatához a Bakony-Balaton Geopark
Vulkáni katasztrófák nyomában Ipolytarnócon

(MÁT)

Képek: archív