A Nemzetközi Bálnavadászati Bizottság (IWC) Panamavárosban folyó éves közgyűlésének résztvevői leszavazták a latin-amerikai országok azon kezdeményezését, hogy nyilvánítsák bálnamenhellyé az Atlanti-óceán déli térségét.
A javaslat előterjesztői azzal érveltek, hogy egy ilyen menhely segítené a faj fennmaradását és a bálnaleseket is.
A résztvevők több mint fele támogatta a javaslatot, de elfogadásához háromnegyedes többségre lett volna szükség – jelentette a BBC hírportálján.
“Hisszük, hogy a menhely nagyon fontos kezdeményezés annak érdekében, hogy biztosítsuk a bálnák védelmét az egész dél-atlanti térségében, elősegítsük, hogy az állatokat ne gyilkolják le, és hasznos kutatások folyjanak a bálnák megőrzése érdekében” – nyilatkozta Marcos Pinta Gama, Brazília biztosa a tanácsban.
“A bálnales és az ökoturizmus egyre fontosabb iparágakká válnak a helyi közösségek életében. Számos országban, köztük Brazíliában ezek a tevékenységek bevételi forrásokat jelentenek a helyi közösségeknek” – hangsúlyozta.
A javaslat a teljes dél-atlanti térségre kiterjesztette volna a menhelyet – az Egyenlítőtől délre, Afrika nyugati partjaitól egészen Dél-Amerika keleti partjaiig.
Ha elfogadták volna, ez lett volna a harmadik bálnamenhely, amelyet a nemzetközi bizottság létrehozott, az egyik az Indiai-óceánon, a másik az Antarktiszt ölelő Déli-óceánon van.
A javaslat ellenzői azzal érveltek, hogy a térségbeli országok, mint például Argentína, Uruguay és Brazília azt csinálnak a part menti vizeiken – ahol bálnales is folyik -, amit akarnak, és a térségben egyáltalán nem folyik bálnavadászat.
Az egyik legjelentősebb, bálnavadászattal foglalkozó ország, Japán szerint mivel globális moratórium van a kereskedelemi célú bálnavadászatra, nincs szükség újabb menhely létrehozására.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkek:
Különleges érzékszerv segíti a bálnák táplálkozását
Segíts megfejteni, mit mondanak a bálnák!
Hófehér orka után kutatnak orosz tudósok