Négyszáz amatőr és profi csillagászt várnak a szervezők a Meteor 2012 távcsöves találkozóra, amelyet augusztus 16. és 20. között a Gerecsében tartanak.
“A távcsöves találkozókat 1995 óta évente szervezzük, ezek a legnagyobb csillagászati rendezvények Magyarországon. A célunk minél nagyobb számban összegyűjteni az amatőr és professzionális csillagászokat, akiknek szakmai előadásokat és gyakorlati foglalkozásokat tartunk” – hangsúlyozta az MTI-nek Mizser Attila, a Magyar Csillagászati Egyesület (MCSE) főtitkára, a Polaris Csillagvizsgáló igazgatója.
A szakember példaként a gyakorlati foglalkozásokra a tükörcsiszoló tanfolyamokat említette, amelyeken elsajátítható, miként lehet távcsőtükröket készíteni.
A szakmai programmal kapcsolatban elmondta, hogy az előadásokon egyebek közt elemzik a Vénusz legutóbbi, június 6-i Nap előtti átvonulásakor végzett megfigyeléseket, és szó esik a Perseida-meteorraj augusztus 11-12-i maximumáról is.
A találkozó neves vendége lesz a bolygóvadász Bakos Gáspár fizikus, csillagász, az amerikai Harvard Smithsonian Asztrofizikai Intézet (CfA) kutatója, aki Magyar távcsövekkel a világ körül címmel tart előadást. Az asztronómus a kitalálója, létrehozója és vezető kutatója a HATnet (Hungarian-made Automated Telescope Network) projektnek, amelynek keretében kicsiny, de nagy látómezejű és teljesen automatizált műszerekkel kutatnak exobolygók után.
Az Amerikai Asztronómiai Társaság tavaly a fiatal kutatóknak adható rangos elismerését, a Newton Lacy Pierce díjat adományozta Bakos Gáspárnak, akit az egyik legeredményesebb exobolygóvadásznak ítéltek.
Mizser Attila elmondta, hogy a találkozó díszvendége lesz Kiss László, az MTA Lendület-programjának egyik győztese, akit Sydneyből csábított haza három éve az akadémiai nyertes pályázat.
“Azóta népszerű csillagászati személyiséggé nőtte ki magát, a találkozón a média és a csillagászát kapcsolatáról beszél majd” – jegyezte meg az MCSE főtitkára.
A találkozó vendége lesz a Rio de Janeiróban tartott VI. Nemzetközi Csillagászati és Asztrofizikai Diákolimpia két magyar bronzérmese.
“Emellett a világvégre is készülünk, pontosabban a régi csillagászati félreértésekkel foglalkozunk, olyasmikkel, mint a maja naptár félremagyarázása” – fogalmazott Mizser Attila.
Az MCSE főtitkára hangoztatta, hogy a nap bármely szakában lesz látnivaló. A résztvevők megfigyelhetik a Napot, éjszaka a csillagos égboltot vallathatják, de bemutatkozik az utazó planetárium, és működik a mozgó csillagvizsgáló, a legkisebbek számára pedig csillagóvodát szerveznek.
A távcsöves találkozó részletes programja a Magyar Csillagászati Egyesület honlapján olvasható.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkek:
Augusztus a hullócsillagok hónapja
A világegyetem első csillagait észlelhetik hamarosan a tudósok
Megtalálták a legősibb galaxist?