- The Explorer World - https://www.explorerworld.hu -

Az őskori “kínai” ember az ázsiaiakkal és indiánokkal állt rokonságban

Posted By The Explorer On 2013-01-23 @ 10:42 In Föld | No Comments

A negyvenezer éve élt “kínai” ember, akinek maradványai Peking közelében, a Tienjen-barlangban kerültek elő, rokonságban áll a mai ázsiai népességgel és az amerikai indiánokkal – bizonyította egy nemzetközi kutatócsoport.

A lipcsei Max Planck Evolúciós Antropológiai Intézet és a Kínai Tudományos Akadémia tudósai kutatásaikat az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia folyóiratában, a PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) legújabb számában ismertetik.

A jelenkor emberével azonos testfelépítésű korai Homo sapiens fosszilis maradványai Eurázsia területén 40-50 ezer évvel ezelőtti rétegekben jelentek meg. A korai modern ember és a jelenkori népesség közötti genetikai kapcsolatok azonban mindmáig nem tisztázottak – olvasható a PhysOrg tudományos hírportálon [1].

Tipp: A korai ember hárommillió éve még a fákon élt [2]

A tienjeni ember lábszárcsontját 2003-ban tárták fel, a nemzetközi kutatócsoport Svante Pääbo vezetésével a sejtmag-DNS-t, valamint a kizárólag anyai ágon öröklődő mitokondriális DNS-t vizsgálta. Kutatásaik során egy olyan új eljárást alkalmaztak, amely talajbaktériumok genetikai anyagával erősen szennyezett őskori mintákban is lehetővé teszi a DNS azonosítását, ennek köszönhetően sikeresen rekonstruálták a tienjeni ember genetikai profilját.

“Ez a személy az evolúciós átmenet igen fontos időszakában élt, amikor a korai modern ember kezdte kiszorítani a Homo nemzetség később kihalt más tagjait – a neandervölgyi és a gyenyiszovai embert” – magyarázta Svante Pääbo.

Tipp: Miről mesél a fogkő? [3]

A genetikai profil tanúsága szerint a tienjeni ember rokonságban állt sok ma élő ázsiai és amerikai indián őseivel, de genetikailag már “levált” a jelenkori európai népesség elődeiről. Ráadásul a tienjeni ember genomjában nem nagyobb a neandervölgyi vagy a gyenyiszovai embertől öröklött DNS aránya, mint a térség jelenkori népességéében.

“A korai Homo sapiens eurázsiai népességének további vizsgálatával megérthetjük, hogy mikor és miként népesítette be a modern ember Európát és Ázsiát” – emelte ki Svante Pääbo.

A gyenyiszovai ember a Homo nemzetség tagja, maradványait 2008-ban fedezték fel egy Altaj vidéki barlangban. Az egyetlen ujjperecből álló leletről a mitokondriális DNS elemzése alapján 2010-ben jelentették be, hogy az egy eddig ismeretlen emberféléhez tartozik. Az az egyed, amelynek maradványát megvizsgálták, 41 ezer évvel ezelőtt élt, amikor a környéken a neandervölgyi ember, valamint a modern ember csoportjai is laktak.

Tipp: Jetiszőrök genetikai vizsgálata [4]

Egy fog és egy lábujjcsont későbbi felfedezése, ugyanettől az emberfajtától, de más egyedektől, alátámasztotta az eredeti feltevéseket. A gyenyiszovai ember mitokondriális DNS-e különbözik mind a neandervölgyi emberétől, mind pedig a modern emberétől. A feltételezések szerint ennek az embercsoportnak közös őse volt a neandervölgyiekkel, valamint örökítőanyaguk fellelhető a mai melanéziai emberekben és az ausztráliai bennszülöttekben is.

Forrás: MTI
Főkép: MPI for Evolutionary Anthropology


Article printed from The Explorer World: https://www.explorerworld.hu

URL to article: https://www.explorerworld.hu/2013/01/23/az-oskori-kinai-ember-az-azsiaiakkal-es-indianokkal-allt-rokonsagban/

URLs in this post:

[1] PhysOrg tudományos hírportálon: http://phys.org/news/2013-01-ancient-dna-reveals-humans-years.html

[2] A korai ember hárommillió éve még a fákon élt: http://explorerworld.hu/2012/10/29/a-korai-ember-harommillio-eve-meg-a-fakon-elt/

[3] Miről mesél a fogkő?: http://explorerworld.hu/2012/06/30/mirol-mesel-a-fogko/

[4] Jetiszőrök genetikai vizsgálata: http://explorerworld.hu/2012/05/24/jetiszorok-genetikai-vizsgalata/

Copyright © 2011 The Explorer World. All rights reserved.