Műholdfelvételek és számítástechnika segítségével kutatja őskori települések helyszínét a Harvard Egyetem tudósa, aki módszerét az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia folyóiratában, a PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) legújabb számában ismerteti.
Jason Ur, a Harvard Egyetem docense és Björn Menze, a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) számítástechnikai szakembere olyan eljárást dolgozott ki, amely több tényező (a talaj elszíneződése, mesterségesnek tűnő halmok) értékelése alapján jelöli meg az esetleges őskori települések helyét – olvasható az EurekAlert tudományos hírportálon.
A harvardi kutató a speciális számítógépes program segítségével elemezte az Észak-Szíria 23 ezer négyzetkilométeres területéről készült műholdfelvételeket, és kilencezer lehetséges település helyét azonosította.
“Ezt a munkát elvégezhettem volna a helyszínen is, ám életem végéig folytathattam volna a terepbejárást, hogy ekkora területet felmérjek. Ezek a számítástechnikai eljárások viszont lehetővé tették, hogy igen rövid idő alatt elkészítsük a minket érdeklő terület térképét, felvázolva az elmúlt nyolcezer év településtörténetét” – magyarázta Jason Ur, hozzátéve: a jövőbeli kutatók számára is hasznos lehet a módszer, hiszen nem kell vaktában tapogatózniuk, hanem a legbiztatóbb helyszíneken kezdhetik meg az ásatásokat.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink:
Feltérképezték a Titanic roncsait
Interneten gyűjtenek pénzt az angol ásatásra
Az ókori világ földrajzát segít megismerni a Google új projektje