- The Explorer World - https://www.explorerworld.hu -
Lemérték a Tatuint
Posted By The Explorer On 2012-06-05 @ 08:59 In Föld | No Comments
A Csillagok háborújából ismert “Tatuin bolygó”, azaz a Kepler-16B katalógusjelű égitest két napjának eddigi legpontosabb méréseit végezték el a Pennsylvaniai Állami Egyetem csillagászai, akik az Astrophysical Journal Letters című folyóiratban tették közzé tanulmányukat.
A Tatuint az a NASA alkotta, Kepler névre keresztelt bolygóvadász űrteleszkóp fedezte fel tavaly, amely 150 ezer csillag fényességét figyeli, a távoli napok körül keringő planéták okozta parányi “pislogásokat” keresve – olvasható a PhysOrg [1]tudományos hírportálon.
A 200 fényévnyire lévő gáznemű bolygó méretében és tömegében a Szaturnuszra hasonlít, felszíne hideg, hőmérséklete mínusz 100 Celsius-fok körül van. A Tatuin 229 naponként kerüli meg két napját, amelyektől körülbelül 105 millió kilométerre kering. Az egymástól 34 millió kilométerre lévő két csillag 41 nap alatt kerüli meg egymást.
A Pennsylvaniai Állami Egyetem csillagászai a texasi McDonald Obszervatórium Hobby-Eberly teleszkópjával színképelemzési (spektroszkópiás) vizsgálatokat végeztek, hogy elkülönítsék egymástól a két csillag egybeolvadó jelenségét.
“Szerettük volna elkülöníteni a két csillag fényét, hogy egyedi méréseket végezhessünk” – hangsúlyozta Jason Wright, az egyetem docense.
Ahogy a két Kepler-16 csillag 41 napos pályán halad, sebességük rendszeres időközönként, a távolságtól függően relatíve változik a Földhöz képest, és ezt regisztrálni tudták. Nehézséget okozott, hogy a Kepler-16B csillag a rendszer fényének csupán 3 százalékát adta. A mérések szerint az egyik csillag tömege Napunk tömegének 70 százalékát teszi ki, a másiké mindössze 20 százalékát.
“A sebességmérések alapján, valamint a bolygómozgásokra vonatkozó három Kepler-törvényt alkalmazva a Kepler-16A csillag tömegét 2,5 százalékos pontossággal, a Kepler-16B tömegét pedig 1,5 százalékos pontossággal voltunk képesek meghatározni” – hangsúlyozta Suvrath Mahadevan, a Pennsylvaniai Egyetem docense.
Chad Bender, a kutatócsoport vezetője azt emelte ki, hogy ezek a mérések az eddigi legpontosabbak, amelyeket alacsony tömegű csillagok vonatkozásában elvégeztek.
“A csillagok tömegének, rádiuszának és az általuk alkotott rendszerek ismerete révén bepillantást nyerhetünk a bolygóképződés folyamatába” – magyarázta Bender.
A Tatuin a Csillagok háborúja elképzelt világában egy nagyrészt homokkal borított bolygó a Galaxis külső peremén az Arkanis szektorban, a galaxis középpontjától 43 000 fényév távolságra. A bolygónak két napja van, amelyek egymástól nem túl nagy távolságra keringenek egymás körül, így fizikai kettőscsillag-rendszert alkotnak, ezért napközben állandó a forróság, ami éjszaka gyorsan lehűl a vékony felhőréteg miatt. Az elképzelt bolygó a két naptól nagyjából 1,1 CsE távolságban kering, ennek következtében felszínét 1,7-szer annyi napsugárzás éri, mint a Földet. (1 CsE – csillagászati egység, a Nap és a Föld közötti 149,7 millió kilométeres távolság.)
Forrás: MTI
Fotók: NASA
Kapcsolódó cikkek:
Az ALMA vizsgálja a Fomalhaut [4]
Ütközik a Tejútrendszer és az Androméda-galaxis [5]
Visszatért a Földre a Dragon [6]
A Jupiter pokoli holdjának részletes térképe [7]
Article printed from The Explorer World: https://www.explorerworld.hu
URL to article: https://www.explorerworld.hu/2012/06/05/lemertek-a-tatuint/
URLs in this post:
[1] PhysOrg : http://phys.org
[2] Image: http://explorerworld.hu/wp-content/uploads/2012/06/kepler16980.jpg
[3] Image: http://explorerworld.hu/wp-content/uploads/2012/06/kep16sunset1-full720X450.jpg
[4] Az ALMA vizsgálja a Fomalhaut: http://explorerworld.hu/2012/06/04/az-alma-vizsgalja-a-fomalhaut/
[5] Ütközik a Tejútrendszer és az Androméda-galaxis: http://explorerworld.hu/2012/06/02/utkozik-a-tejutrendszer-es-az-andromeda-galaxis/
[6] Visszatért a Földre a Dragon: http://explorerworld.hu/2012/06/01/visszatert-a-foldre-a-dragon/
[7] A Jupiter pokoli holdjának részletes térképe : http://explorerworld.hu/2012/04/17/a-jupiter-pokoli-holdjanak-reszletes-terkepe/
Click here to print.
Copyright © 2011 The Explorer World. All rights reserved.